„Wszechświat (który inni nazywają Biblioteką)…”
Prowadzeni mottem z opowiadania „Biblioteka Babel” J.L. Borgesa, uczniowie i uczennice klas 1–3 PALO z profilu humanistycznego wybrali się na majową wycieczkę do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Dowiedzieli się nie tylko, jakie są zasady korzystania ze zbiorów i usług (w tym jak zapisać się do BUW), i jak został zorganizowany księgozbiór. Poznali także historię BUW i symbolikę tego pięknego gmachu, zwiedzili jego tajemnicze zakątki oraz ogrody. To przymiarka do tego, że być może niedługo, już jako studenci, ważną część swojego życia spędzą z pożytkiem w Bibliotece. Przy książce, kawie, z notatkami i skryptami – między regałami Biblioteki i w trawie na jej dachu.
Z Powiśla nasi humaniści zawędrowali na Krakowskie Przedmieście. Zwiedzili mieszczące się w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Tu mogli dowiedzieć się, z których okien wyglądał dwieście temu młody Fryderyk Chopin, lub co znaleziono wewnątrz słonia przysłanego z Petersburga w 1827 roku. Poznawanie historii i żywej tradycji Uniwersytetu zostało połączone ze spacerem po zabytkowym kampusie. Uczniowie i uczennice PALO mogli zajrzeć do najciekawszych budynków i pomyśleć, że może warto za rok, dwa, trzy wybrać studia na tej świetnej uczelni.






